Uçak seyahatlerinde yolcu hakları neler?


Uçakla seyahatlerde her ne kadar istenmese de kimi zaman aksaklık yaşanabilmektedir. Bu duruma çoğu zaman havayolu şirketi ya da havalimanındaki personel neden olmaktadır. Peki yaşanan aksaklıklarda haklarınızın neler olduğunu biliyor musunuz? Bu tür problemlerle karşılaştığınızda sahip olduğunuz hakları bilmek her zaman için önemlidir. İşte her seyahatseverin bilmesi gereken yolcu hakları…

Uçağa kabul edilmediyseniz!

Geçerli belgelerinizle zamanında gelmenize rağmen veya arz fazlalığı nedeniyle uçağa kabul edilmeme durumuyla karşılaşabilirsiniz. İşte bu durumda uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi tarafından, rezervasyonundan feragat edecek gönüller bulmak için duyuru yapılır: Gönüllülere; bilet ücretinin iadesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesi, son varış yerine güzergah değişikliği sağlanması, uygun göreceği daha sonraki tarihte, benzer taşıma şartları altında güzergah değişikliğinin yapılması seçeneklerinden biri sağlanır.

Yolcuların iradeleri dışında uçuşa kabul edilmemeleri durumunda, tazminat hakkı, bilet ücreti iadesi veya güzergah değişikliği hakkı, ayrıca ikram, haberleşme, konaklama ve ulaşım isteme hakkı vardır.

Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi, size iç hatlar için 100 Euro karşılığı, dış hat uçuşlarında ise planlanan son varış noktası hedef alınarak mesafeye göre 200 Euro’dan 600 Euro’ya kadar olan miktarı Türk Lirası cinsinden ödemek zorundadır.

Ayrıca yolculara şu hizmetler bedelsiz olarak sağlanır:

 1. 2-3 saat arası gecikmelerde makul ölçüde sıcak ve soğuk içecekler.
 2. 3-5 saat arası gecikmelerde sıcak ve soğuk içeceklerle günün zamanına göre kahvaltı veya yemek.
 3. 5 saat ve üzeri gecikmelerde sıcak ve soğuk içeceklerlegünün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ilave sıcak ve soğuk içecekler ile, hafif ara sıcak yemeği.
 4. Bir veya daha fazla gece konaklama gerektiğinde, otelde veya uygun bir konaklama tesisinde konaklama.
 5. Havaalanı ve konaklama arasındaki ulaşım.
 6. Süre kısıtlaması olmaksızın iki telefon görüşmesi, faks mesajı veya e-posta hizmeti.
 7. Uçuşunuz iptal edildiyse!
 8. Uçuş iptallerinde tıpkı uçağa kabul edilmeme durumunda olduğu gibi geri ödeme / güzergah değişikliği ve hizmet alma hakkına sahipsiniz.
 9. Havayolu şirketiniz uçuş iptalini tarafınıza en az iki hafa önce bildirmek ve güzergah değişikliğini uçuş saatinden en az iki saat önce size teklif etmek zorundadır. Aksi halde size tazminat ödeme zorunluluğu doğacaktır.
 10. Yolcular, planlanan hareket saatinden yedi günden kısa zaman öncesinde iptalden haberdar edilmedikleri ve planlanan hareket saatinden en fazla bir saat önce ayrılmalarına ve son varış yerlerine planlanan varış saatinden en fazla iki saat sonra ulaşmalarına olanak veren güzergah değişikliği teklif edilmediği sürece tazminat alma hakkına sahiptir.
 11. Havayolu Şirketi, Yolcular iptalden haberdar edildiklerinde uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi kendilerine olası alternatif ulaşım yolları hakkında da bilgi vermek zorundadır.
 12. Uçuşu icra eden hava taşıma işletmesi tüm tedbirleri almasına rağmen olağanüstü hallerin iptale neden olduğunu kanıtlayabildiği halde tazminat ödemekten kurtulur.
 13. Yolcu iletişim bilgisinin hava taşıma işletmesince talep edilmesine karşın hava taşıma işletmesine verilmemesi veya yanlış verilmesi durumunda, havayolu sorumluluktan kurtulur.
 14. Uçuşunuz tehir edildiyse!
 15. Uçuş mesafesine göre 2 saat ile 4 saatten daha fazla tehir edilme durumlarında havayolu şirketi tarafınıza geri ödeme veyagüzergah değişikliği ve hizmet verme yükümlülüğüne sahiptir.
 16. Tehir en az 5 saat olduğunda yolcu bilet ücretinin iadesini ve seyahatinin başlangıç noktasına ücretsiz götürülmesini isteme hakkına sahiptir.
 17. Beklenen hareket saati, önceden ilan edilmiş hareket saatinden sonraki gün veya günler içinde olduğu takdirde yolcuların barınma ve ulaşım hakkı vardır.
 18. Üst veya alt sınıfa yerleştirme durumunda,
 19. Havayolu şirketi sizi alt sınıftan üst sınıfa yerleştirdiğinde sizden ek ödeme talep edemez. 1500 kilometre veya daha kısa uçuşlar için, bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin yüzde 30’u yolcuya ödenir.
 20. 1500 kilometre ile 3500 kilometre arası uçuşlar için bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin yüzde 50’si yolcuya ödenir.
 21. 3500 kilometreden daha uzun uçuşlar için bilet ücretleri arasındaki farkın iadesine ilave olarak, bilet ücretinin yüzde75’i yolcuya ödenir.