İstanbul Cezeri Müzesi Nerede Nasıl Gidilir?


İstanbul Cezeri Müzesi (İCM), Cezeri gibi bir dehayı birçok kişiye ilk defa duyurması açısından büyük bir iş yaptı. Dünyanın sayılı dehalarından biri olarak kabul edilen Ortaçağ’ın en büyük mühendisi Cezeri’nin insanlık birikimine yaptığı görkemli katkıdan ilham alınarak 2018 yılında kurulan İstanbul Cezeri Müzesi mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri olarak dikkat çekiyor.

İstanbul Cezeri Müzesi

13. yüzyılın büyük mühendisi Cezeri, evrensel bilim tarihinin görkemli dehalarından biri.

Birikimi, icatları, bakış açısı ve mühendislik felsefesi itibariyle unutulmaz bir bilim insanı olan Cezeri, elliden fazla makine ve aracın teknolojik tasarımlarını yapmış ve bu makineleri teorik planlamayı bırakmayıp üretmiş ve çalıştırmış. Cezeri’nin bilimsel ve pratik mirası 21. yüzyıl dünyası için hala güncel ve oldukça ilgi çekici. Özellikle zaman kullanma ve yönetme biçimine odaklanmış makineleri ile kendisinden sonraki bir çok doğulu ve batılı mekanisyene ilham vermiş olan Cezeri, şimdi eserleri ile İstanbul‘da sergileniyor.

Mekanik Bilimin Öncüsü Cezeri ve İstanbul Cezeri Müzesi

Bilimsel merakı ve sanatsal yaratıcılığı aynı anda harekete geçirecek etkinliklerin tasarlandığı İstanbul Cezeri Müzesi, dünya kültür mirasını korumanın ve onu gelecek kuşaklara aktarmanın en iyi yolunun bu hazinenin işlenmesinde yattığını öngören bir anlayışla hareket ettiğini duyuran oluşum, sergileri ve eğitim programları, toplumun her kesiminden ve seviyesinden ziyaretçiye dünya kültür mirasını tanıtmayı ve sevdirmeyi hedefliyor.

Bu sayede ziyaretçilerinin tarih, bilim, sanat ve kültür alanında bilinçli ve üretken bireyler olarak dünyayı daha iyi tanımalarına yardımcı olabilmeyi arzulayan İstanbul Cezeri Müzesi, dünya kültürünün beslendiği ana coğrafyalardan biri olan Türkiye’de, insanlığın on binlerce yıllık hayat macerasına tanıklık eden her türlü fiziksel ve entelektüel ürünün etkileşimli bir şekilde daha yakından tanındığı takdirde insanlığın geleceği için ilham verecek yeni fikirlerin kıvılcımlandırabilmeyi ve gerek kendi sergi koleksiyonları gerekse ev sahipliği yapacağı uluslararası sergilerle, eğitim programları ve kültürel etkinliklerle çağdaş bir müzecilik atmosferi sunmayı amaçlıyor.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Otomatlar, insansı robotlar ve insanoğlunun dünya serüvenini kolaylaştıran daha birçok teknolojik ve bilimsel buluş ile dünya tarihinin gördüğü en büyük dehalardan biri olan Artuklu Devleti’nin başmühendisi Cezeri’nin olağanüstü makineleri şimdi İstanbul’da sergileniyor.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi Nasıl Gidilir?

İstanbul Cezeri Müzesi tarafından gerçekleştirilen Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. No:4 Sarıyer/İstanbul adresinde yer alan Uniq Expo’da gerçekleştiriliyor.

Uniq Expo‘ya ulaşmak için en kolay yollardan biri, her 20 dakikada bir İTÜ Ayazağa Metro çıkışıyla, Windowist karşısından gerçekleştirilen ring servislerini kullanmak.

Eğer özel aracınız ile Uniq Expo’ya gidecekseniz, Maslak-Ayazağa’da bulunan UNIQ İstanbul’a araç ile D100, TEM, Büyükdere Caddesi ve Kağıthane-Cendere Yolu olmak üzere toplam dört güzergahtan ulaşabilirsiniz.

Ankara yönünden gelirken, Levent ayrımından Maslak ve sonrasında Ayazağa tabelalarını takip etmelisiniz. İstanbul-Ankara istikametinden gelirken, Levent ayrımından yine aynı yola bağlanarak Maslak-Ayazağa yönünü takip edebilirsiniz.

Şehir için otobüs hatları ile Uniq Expo’ya ulaşmak için ise aşağıda belirtilen İETT otobüs hatlarından birisiyle Tuğla Fabrikası Durağı’nda indikten sonra UNIQ İstanbul’a ulaşabiliyorsunuz.

  • 41AT AYAZAĞAKÖYÜ – DAVUTPAŞA YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  • 41C AYAZAĞAKÖYÜ – SARIYER
  • 41E AYAZAĞAKÖYÜ – KABATAŞ
  • 41M AYAZAĞAKÖYÜ – MECİDİYEKÖY
  • 48L GÖKTÜRK KÖYÜ – 4. LEVENT

Ayrıca Beşiktaş-Ayazağa minibüsleri ve tüm Ayazağa Minibüslerini kullanarak da UNIQ İstanbul’a ulaşabilirsiniz.